Do przygotowania tej koreańskiej zupy potrzebne nam będą następujące składniki: na wywar z sardynek – 3 średnie ząbki czosnku, 1 mała cebula, 150 g białej rzodkwi (daikon), 15 średniej wielkości suszonych sardynek, 3 kawałki (2 x 5 cm) suszonych wodorostów dashima (znanych jako kombu), 2 łyżki sosu sojowego, 10 szklanek wody, sól do smaku; na wstążki z omletu (jidan) – 2 żółtka jajek „zerówek”, olej o neutralnym smaku do smażenia; ponadto – 1/2 marchwi, 1/2 cukinii, 4 suszone grzyby pyogo beosut (znane jako shitake), sól do smaku, sól do smaku, 400 g cienkiego koreańskiego makaronu pszennego (somyeon) lub japońskiego (somen), 1/2 arkusza wodorostów gim (znanych jako nori).

Jak przygotować Janchi guksu?

Przygotowanie – najważniejszym elementem dania jest wywar. Obieramy czosnek, cebulę oraz rzodkiew. Tę ostatnią kroimy w grube plastry. Do garnka wkładamy suszone sardynki, wodorosty oraz warzywa i zalewamy wodą. Doprowadzamy do wrzenia, a następnie zmniejszamy temperaturę i gotujemy wywar przez 10-11 minut czasu. Wyjmujemy dashimę i kontynuujemy gotowanie przez 11-16 minut czasu. Na koniec odcedzamy wywar. Doprawiamy sosem sojowym oraz solą. Następnie delikatnie mieszamy żółtka – tak aby nie wytworzyć bąbelków powietrza. Patelnię ustawiamy na minimalną temperaturę, spryskujemy olejem lub nalewamy jego niewielką ilość i wycieramy powierzchnię ręcznikiem papierowym, aby utworzyć jedynie delikatny ślad tłuszczu. Wylewamy jak najcieńszą warstwę masy z żółtek i powoli smażymy.

Kiedy masa się zetnie, przewracamy omlet na drugą stronę, ale uważamy, aby go nie zrumienić. Zdejmujemy z patelni, zwijamy w rulon i kroimy w cienkie wstążki. Następnie cukinię kroimy w cienkie paski (julienne), marchew obieramy i kroimy w ten sam sposób. Grzyby namaczamy przez pół godziny, a następnie odsączamy i kroimy w cienkie paski. Wszystkie składniki smażymy po kolei na patelni, na niewielkiej ilości oleju z odrobiną soli. Nie mieszamy. Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, po czym schładzamy w zimnej wodzie i płuczemy. Dzielimy na 4 porcje, które przed samym podaniem podgrzewamy w sitku zanurzonym we wrzątku. Nakładamy do misek tak, aby powstał dość wysoki kopczyk. Nalewamy ostrożnie wrzący wywar, a na wierzchu makaronu układamy po łyżce dodatków – wstążki omletu, cukinię, marchew oraz grzyby. Dokładamy cięte w paski nori.

Przepis na inne odmiany Janchi guksu znajdziemy na www.kulinarna.pl.