Sprawdź interesujący sposób na przygotowanie faworków dla łasuchów.
Ekstrawaganckie faworki – przepis
Do przygotowania tych faworków potrzebne nam będą następujące składniki: 500 g mąki pszennej tortowej + do podsypania, 8 żółtek, 2 łyżki spirytusu lub octu, 180 g śmietany 18%, szczypta soli; ponadto – 2 litry oleju rzepakowego do smażenia, cukier puder do posypania.
Przygotowanie – wszystkie składniki umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy. Jeśli ciasto okaże się zbyt klejące, wówczas dodajmy odrobinę mąki. Natomiast jeśli jest za suche – śmietany. Formujemy kulę i owijamy ją folią. Ciasto pozostawiamy w temperaturze pokojowej na 31-41 minut czasu.
Następnie bierzemy wałek, rozpłaszczamy ciasto i mocno w nie uderzamy. Składamy ciasto na pół i ponownie uderzamy. Czynność tę powtarzamy około 10 razy. Im więcej czasu i siły poświęcimy, tym lepiej. Dzięki temu wprowadzimy do ciasta pęcherzyki powietrza, które sprawią, że faworki będą delikatne i kruche. Jeśli mamy w domu wałkowarkę, wykorzystajmy ją. Wtedy dzielimy ciasto na mniejsze części i każdą przepuszczamy przez maszynę. Po każdym przepuszczeniu składamy ciasto i dalej wałkujemy. Czynność powtarzamy kilkakrotnie.
Napowietrzone ciasto owijamy folią i odstawiamy na 10 minut czasu. Jeśli chcemy smażyć faworki następnego dnia, wkładamy ciasto do lodówki, a później ogrzewamy w temperaturze pokojowej przez 1 godzinę. Ciasto dzielimy na 4-5 mniejszych części. Każdą wałkujemy na blacie podsypanym odrobiną mąki za pomocą wałka lub maszyny. Im cieńszy arkusz ciasta, tym lepiej. Ciasto kroimy na długie pasma o szerokości 10-12 cm. Następnie nożem wykrawamy z nich paseczki o szerokości 3-4 cm. Pośrodku każdego robimy wzdłuż małe nacięcie. Chwytamy jeden koniec faworka i przeplatamy go przez powstałą dziurkę. W garnku lub patelni rozgrzewamy olej do temperatury 180 stopni Celsjusza. Smażymy faworki z jednej i z drugiej strony do uzyskania złotego koloru.
Nie wkładajmy ich zbyt dużo na raz, bowiem w trakcie smażenia rosną. Wyjmujemy ciastka i odkładamy na talerze wyłożone papierowym ręcznikiem, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Wystudzone faworki obsypujemy solidnie cukrem pudrem. Idealnie wykonane powinny łamać się pod delikatnym naciskiem. To świadczy o ich lekkości, dobrym napowietrzeniu i kruchości.
Więcej ciekawych pomysłów na pyszne dania, znajdziesz w serwisie argumenty.pl.