Jak powiadają Japończycy, że jeżeli trufle są czarnym diamentem europejskiej kuchni, to ich wasabi (tak nazywa się japoński chrzan) jest szmaragdem. No i w tym powiedzeniu jest dużo prawdy, a przekonać się o tym możemy poprzez cenę tego produktu bowiem kilogram świeżych kłączy wasabi kosztuje obecnie ponad półtora tysiąca złotych.
I dlatego też jego serwowaniem w takiej postaci chlubią się jedynie najlepsze restauracje europejskie. Należy wiedzieć, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że produkt spożywczy pod nazwą wasabi w restauracjach niższej kategorii jest pastą stanowiącą zwyczajnie mieszankę zwykłego chrzanu, musztardy oraz barwników spożywczych. Ale warto wiedzieć, że trwają ostatnio badania i eksperymenty mające na celu doprowadzić do pierwszej uprawy wasabi w Europie. Takiego eksperymentalnego projektu podjęła się niedawno m. in. pewna brytyjska firma zajmująca się do tej pory uprawą brukwi wodnej. Jeżeli ten eksperyment zakończy się powodzeniem, zyski właścicieli europejskiej plantacji wasabi będą porównywalne z dochodami posiadaczy południowoafrykańskich kopalni złota. Jeśli chodzi o występowanie to gatunek ten obejmuje południowo-wschodnią Azję oraz Japonię.
A jeśli chodzi o uprawy to obecnie ta roślina występuje w stanie dzikim i w uprawie. Należy wiedzieć, że plantacje chrzanu japońskiego znajdują się na nawadnianych górskich tarasach w Japonii, w Chinach, na Tajwanie oraz w Kanadzie i w Nowej Zelandii. Jest to gatunek bardzo niełatwy do uprawy. I właśnie w Europie jak do tej pory udaje się do wyłącznie w warunkach szklarniowych przy zastosowaniu uprawy hydroponicznej. Sam korzeń rośliny pozyskuje się od trzeciego sezonu wegetacyjnego. A jakie jest zastosowanie tej rośliny? Należy wiedzieć, że w kuchni wykorzystujemy między innymi korzeń rośliny. Po obraniu ze skórki jasnozielony miąższ szatkuje się aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Można go używać zarówno ususzonego jak i świeżego.
Ale niezależnie od stosowanej postaci rośliny trzeba zwracać uwagę na jej dawkowanie. Wnętrze korzenia posiada smak podobny do chrzanu pospolitego. Jest jednak od niego sporo ostrzejszy i bardziej piekący, z delikatną nutką goryczy. Wasabi to jeden z najistotniejszych dodatków w Japonii.
Co można z nim przygotować? Z korzenia przyrządza się ryżowe sushi z marynowanym imbirem i ciemnym sosem sojowym. Korzeń może także stanowić oddzielną przystawkę do dań z ryżu. Jest niezastąpiony jako przyprawa do surowej ryby (saskimi). Warto też wiedzieć, że w kuchni używa się również części nadziemnych z wyjątkiem kwiatów oraz owoców. Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że aby skorzystać z suszonego korzenia chrzanu japońskiego, należy zmieszać proszek w równej ilości z chłodną wodą i pozostawić na 10 minut czasu.
Należy wiedzieć, że wasabi z proszku dłużej zachowuje walory smakowe niż świeżo przygotowana pasta.